Nawiedzony dom

Joanna Chmielewska - Nawiedzony dom

Akcja książki rozgrywa się w latach 70. dwudziestego wieku. Głównymi bohaterami książki są rodzeństwo Pawełek i Janeczka oraz ich pies Chaber. Ojciec dzieci odziedziczył w spadku po wuju z Argentyny dom w Warszawie. Po pewnym czasie okazało się, że dom kryje w sobie pewną tajemnicę. Jest nią strych, nieodwiedzany przez mieszkańców domu od bardzo wielu lat. Dzieci postanawiają przeprowadzić śledztwo i odkryć wszystkie tajemnice swojego nowego domu.

Opowieść wigilijna

Charles Dickens - Opowieść wigilijna

Książka opowiada historię przemiany skąpego , bezdusznego, samolubnego Ebenezera Scrooge`a w hojnego, serdecznego, sympatycznego człowieka. Dzięki niesamowitym przeżyciom jakie go spotkały w noc wigilijną zrozumiał do czego prowadzi skąpstwo, egoizm i skupienie wszystkich uczuć na pieniądzach. Człowiek, który żyje wyłącznie po to, aby pomnażać majątek, zostanie zapomniany.

Przypadki Robinsona Cruzoe

Defoe Daniel - Przypadki Robinsona Cruzoe

Adaptacja utworu Daniela Defoe dokonana przez Stanisława Stampfla. Robinson, w poszukiwaniu przygód, ucieka z domu na statek, który zostaje zatopiony w katastrofie morskiej. Jako jedyny uratowany, trafia na bezludną wyspę, na której przyjdzie mu spędzić 24 lata. Pozbawiony jakiejkolwiek pomocy, zdany wyłącznie na własne siły, prowadzi zmagania z dziką przyrodą i tworzy w nowym otoczeniu własne królestwo. Towarzyszy mu Piętaszek, tubylec uratowany przed ludożercami. Powieść stanowi optymistyczną pochwałę ludzkiego rozumu, zwycięskiego w każdych okolicznościach.

Ten Obcy

Irena Jurgielewiczowa - Ten Obcy

Od pierwszej strony tej znakomitej powieści czytelnik jest zaangażowany w sprawy, którymi żyją bohaterowie. Ulka, Pestka, Marian i Julek są zaskoczeni pojawieniem się na ”ich” wyspie obcego chłopaka, potrzebującego pomocy. Ukrywają go przed dorosłymi, ale nie wiedzą, że Zenek ma za sobą bolesne przeżycia i nie jest tym, za kogo się podaje. Wkrótce sytuacja tak bardzo się skomplikuje, że trzeba będzie ujanić prawdę.

Bajki robotów

Stanisław Lem - Bajki robotów

Bajki robotów wydane po raz pierwszy w 1964 r. nawiązują do modelu klasycznej baśni, ich wyjątkowość polega jednak na tym, że baśniowe fabuły rozgrywają się w scenerii kosmicznej, a bohaterami opowiadanych historii są istoty mechaniczne. Stanisław Lem w groteskowo-żartobliwy sposób kojarzy konwencje fantastyki naukowej i typowe wątki baśniowe, mieszając poważną problematykę z beztroską parodią i zabawą. Od czytelnika zależy zaś, jakie wnioski zdoła wyciągnąć z lekcji, której udzielają mu bajkowe roboty.

Panna z mokrą głową

Kornel Makuszyński - Panna z mokrą głową

Tytułowa panna z mokrą głową nie przypomina słodkiej i delikatnej panienki z dworku. Ta szalona dziewczyna jeździ konno, ma nogi w sińcach tworzących misterne wzory, wspina się na drzewa i płata figle, jakich nie powstydziłby się największy urwis. Ale gdy na rodzinę spadają nieszczęścia: śmierć ojca i utrata dachu nad głową, właśnie Irenka potrafi znaleźć ludzi "dobrej woli", którzy przyjdą jej i jej bliskim z pomocą. Powieść ta wręcz zaraża optymizmem, radością życia i zwyczajną dobrocią.

Szatan z siódmej klasy

Makuszyński Kornel - Szatan z siódmej klasy

Adaś Cisowski, chłopiec bystry i niezwykle przenikliwy, uczeń profesora Gąsowskiego, na jego prośbę spędza wakacje w Bejgole, próbując rozwikłać miejscową tajemnicę. Wspomagany przez przyjaciół poszukuje skarbu, przemyślnie ukrytego przez powracającego przed stu laty z nieudanej wyprawy Napoleona na Rosję oficera francuskiego. Dzięki przenikliwości Adasia oraz życzliwości napotkanych ludzi, poszukiwania zostają uwieńczone sukcesem, chłopiec zyskuje sobie sympatię całej rodziny Gąsowskich, a zwłaszcza ślicznej panny Wandy.

Kwiat kalafiora

Małgorzata Musierowicz - Kwiat kalafiora

Tata bibliotekoznawca i filolog klasyczny niezbyt sobie radzi z rzeczywistością , w której trzeba sporo stać w kolejkach (to koniec lat siedemdziesiątych!) i zdobywać pieniądze, za to świetnie posługuje się łacińskimi sentencjami. Najstarsze córki - wiecznie stojąca przed lustrem Ida i stanowcza koszykarka Gabrysia przeżywają pierwsze miłości. A patrzą na to ich dwie młodsze siostrzyczki: siedmioletnia Natalia, zwana Nutrią i pięcioletnia Patrycja, czyli Pulpecja. Świetna, pełna humoru książka o ciepłych uczuciach rodzinnych i nie zawsze łatwych układach z kolegami (takimi jak na przykład superprzystojny Janusz Pyziak).

Hobbit, czyli tam i z powrotem

John Ronald Reuel Tolkien - Hobbit, czyli tam i z powrotem

Zarówno Hobbit, czyli tam i z powrotem jak i Władca pierścieni powstały niewątpliwie pod wpływem dobrze znanych autorowi legend staroangielskich, pełnych czarodziejów, smoków i przedmiotów nadprzyrodzonej mocy. Jednakże oryginalnym pomysłem Tolkiena jest przede wszystkim sam kapitalny hobbit, istota większa od liliputa, mniejsza jednak od krasnala. Fantastyczny, przemyślany do najdrobniejszych szczegółów świat z powieści Tolkiena jest również jego osobistym tworem, a pod barwną fasadą nietrudno dopatrzyć się głębszego sensu i pewnych analogii do współczesności.