WYKAZ LEKTUR
Klasa 5

Klasa 3
Klasa 5
Wielka, większa i największa

    Jerzy Broszkiewicz - Wielka, większa i największa

    Wielka, większa i największa to opowieść o trzech przygodach, jakie przydarzyły się przyjaciołom, Ice i Groszkowi, z których każda jest bardziej niezwykła od poprzedniej (stąd tytuł książki). W pierwszej z przygód dzieci uwalniają z rąk groźnych porywaczy małego chłopca, w drugiej odnajdują pasażerów i pilotów samolotu, który rozbił się nad Saharą, zaś w trzeciej ratują Ziemię od zagłady. Jak to możliwe? To proste - sympatycznym i zabawnym dzieciakom pomaga przyjaciel - bardzo rozmowny samochód - Opel Kapitan. Jeśli nie wierzysz, to sam poczytaj.


Tajemniczy ogród

    Frances Hodgson Burnett - Tajemniczy ogród

    Mała Mary Lennox po śmierci rodziców przybywa z Indii do posiadłości swojego wuja. Okazuje się, że dom jest bardzo ponury i tajemniczy - są tam zamknięte pokoje, w nocy słychać dziwne krzyki. Czy Mary odkryje sekret? Co znajdzie za ukrytą furtką? Piękna opowieść dla czytelników w każdym wieku.


Marcin Kozera

    Dąbrowska Maria - Marcin Kozera

    Opowiadanie Marii Dąbrowskiej oparte na realiach życia emigracji polskiej w Europie Zachodniej. Tytułowy bohater, młody Polak urodzony w Anglii, podejmuje na życzenie ojca naukę w miejscowej polskiej szkole. Marcin początkowo jest niechętny nauce, ponieważ czuje się Anglikiem. Stopniowo jednak, pod wpływem innych dzieci, nauczycielki oraz poznawania polskiej tradycji i kultury, zmienia swoje nastawienie. Uczucia patriotyczne wyzwala w nim udział w szkolnych jasełkach i chociaż Polskę zna tylko z opowieści, pragnie pojechać wraz z ojcem do rodzinnej wsi rodziców - Strzałkowa.


Nasza szkapa

    Maria Konopnicka - Nasza szkapa

    Przejmująca opowieść o życiu ubogiej warszawskiej rodziny handlarza piaskiem. Tytułowe zwierzę to najserdeczniejszy przyjaciel gromadki dzieci. Wymizerowana, półślepa kobyła nie tylko zapewnia bohaterom skromne utrzymanie, ale przede wszystkim jest dla małych chłopców źródłem radości i szczęścia. Tymczasem pogarszający stan zdrowia matki zmusza do szeregu wyrzeczeń, których punktem kulminacyjnym staje się sprzedaż zwierzęcia... Opowieść snuta z punktu widzenia niewinnego dziecka staje się jeszcze bardziej dramatyczna w swoim proteście przeciwko ubóstwu i krzywdzie ludzkiej.


Ania z Zielonego Wzgórza

    Montgomery Lucy Maud - Ania z Zielonego Wzgórza

    Powieść Lucy Maud Montgomery o losach Ani Shirley, wcześnie osieroconej dziewczynki, która wskutek nieporozumienia trafia do domu Maryli i Mateusza na Zielonym Wzgórzu. Sympatyczna, wrażliwa i pełna wdzięku, obdarza swych opiekunów wielką miłością, zdobywa ich serca i odnajduje prawdziwie rodzinny dom. Nigdy dotąd nie należałam do nikogo mówi z żalem po przybyciu na Zielone Wzgórze. Dziewczynka szybko zdobywa sympatię otoczenia, aczkolwiek nieustannie wpada w jakieś tarapaty. Nawiązuje trwałe przyjaźnie, wstępuje do seminarium nauczycielskiego, a w końcu zostaje nauczycielką w Avonlea. Dalsze losy Ani autorka opisuje w kolejnych tomach powieści.


Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian

    Jan Parandowski - Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian

    Zbiór podań z mitologii greckiej i rzymskiej. Poprzedza go wstęp, który autor poświęcił charakterystyce religijności starożytnych Greków i Rzymian. Parandowski opowiada najbardziej znane mity, zazwyczaj w jednej, góra dwóch wersjach, które uznaje za podstawowe. W początkowych rozdziałach, grupuje mityczne opowieści wokół postaci kolejnych bogów, a później relacjonuje cykle mitów związanych z tradycją poszczególnych krain: tebańskie, kreteńskie etc. Ogranicznie ilości uwzględnianych wersji mitów znacznie ułatwia lekturę, mimo to wybór jest nadal bardzo obfity. Przez wiele lat była to najchętniej czytana mitologia także z uwagi na piękny styl Parandowskiego.


Katarynka

    Prus Bolesław - Katarynka

    Nowela Bolesława Prusa oparta na częstym w twórczości pisarza motywie skrzywdzonego lub godnego współczucia dziecka. Stary warszawski adwokat, udręczony muzyką ulicznej katarynki (nie są to najprzyjemniejsze dla ucha dźwięki), dostrzega niespodziewanie, że znienawidzona przezeń muzyka sprawia radość niewidomej dziewczynce w sąsiednim oknie na podwórzu. Poruszony jej losem, nie tylko rezygnuje z przeganiania kataryniarzy, ale też postanawia zająć się sytuacją dziewczynki.


Harry Potter i Kamień Filozoficzny

    Joanne K. Rowling - Harry Potter i Kamień Filozoficzny

    Harry Potter, sierota i podrzutek, od niemowlęcia wychowywany był przez ciotkę i wuja, którzy traktowali go jak piąte koło u wozu. Pochodzenie chłopca owiane jest tajemnicą; jedyną pamiątką Harry`ego z przeszłości jest zagadkowa blizna na czole. Skąd jednak biorą się niesamowite zjawiska, które towarzyszą nieświadomemu niczego Potterowi? Harry nigdy by się nie spodziewał, że można latać na miotle, znać bardzo pożyteczne zaklęcia i nosić pelerynę niewidkę. Nigdy też nie przyszłoby mu do głowy, że to właśnie on stoczy walkę z potężnym i złym Lordem Voldermort. Harry Potter i kamień filozoficzny to pierwsza książka z zakrojonej z siedem tomów serii angielskiej pisarki Joanne Rowling. Trzy do tej pory wydane tomy zajmują pierwsze miejsca na światowych listach bestsellerów.


Wakacje Mikołajka

    Sempé i Goscinny - Wakacje Mikołajka

    Seria zdobywająca ciągle nowych czytelników w różnym wieku. Na pięć zabawnie zilustrowanych książek składają się historyjki o szkolnych kolegach i rodzinie, śmiesznie opowiadane przez małego Mikołajka.


W pustyni i w puszczy

    Sienkiewicz Henryk - W pustyni i w puszczy

    Powieść przygodowa Henryka Sienkiewicza. Dwoje dzieci inżynierów pracujących w zarządzie Kanału Sueskiego (czternastoletni Staś i ośmioletnia Nel) zostaje porwanych jako zakładnicy przez wyznawców Mahdiego, przywódcy powstania mahometan sudańskich przeciwko Anglikom. Wiele miesięcy wędrują przez pustynie i puszcze Afryki, przezywają niebezpieczne przygody, z których wychodzą cało dzięki odwadze i zaradności Stasia, opiekującego się nie tylko Nel, ale także zbiegłymi niewolnikami - Kalim i Meą. Powieść ciesząca się wielkim powodzeniem na całym świecie (przekłady na 21 języków).


Przygody Tomka Sawyera

    Mark Twain - Przygody Tomka Sawyera

    Bohaterem tej pełnej humoru powieści jest Tomek Sawyer, sierota, którego wychowuje, a raczej próbuje wychować, ciotka Polly. Niesfornemu chłopcu bardzo imponuje włóczęgowski tryb życia Hucka Finna, starszego kolegi. Do grona przyjaciół Tomka należy również Becky, szkolna koleżanka i zarazem ukochana chłopca. Dzieci zwykle razem spędzają czas. Pewnej nocy na cmentarzu Huck i Tomek przypadkowo stają się świadkami morderstwa. Tytułowy urwis ujawnia prawdziwego winowajcę i staje się bohaterem całego miasteczka. Jednak na tym opowieść się nie kończy, gdyż zabójca ucieka z sali sądowej. Myśl o ponownym spotkaniu z bandytą napawa chłopca strachem...