WYKAZ LEKTUR
Klasa 4

Klasa 4
Akademia pana Kleksa

    Jan Brzechwa - Akademia pana Kleksa

    Jest to pierwsza część baśniowej trylogii Jana Brzechwy, arcydzieło, do przeczytania którego nikogo nie trzeba zachęcać. Tytułową Akademię, położoną w ogromnym parku pełnym jarów i wąwozów, otacza wysoki mur, w którym jedna obok drugiej mieszczą się żelazne furtki, zamknięte na srebrne kłódeczki, a każda z nich to drzwi do innej bajki... Wraz z Panem Kleksem - niezwykłym nauczycielem i wynalazcą - bohaterowie opowieści odwiedzają baśniowe królestwa i przeżywają niewiarygodne przygody, a z każdej wyprawy wracają mądrzejsi.


Mała Księżniczka

    Frances Hodgson Burnett - Mała Księżniczka

    Mała Księżniczka - to wzruszająca opowieść o wychowanej w Indiach córce bogatego oficera, która przyjeżdża na pensję do Londynu i staje się tam wychowanką na specjalnych prawach. Ma luksusowo urządzony pokój, kucyka, wspaniałe stroje. Po śmierci ojca okazuje się, że Sara pozostała bez majątku. W jednej chwili traci swą wyjątkową pozycję "księżniczki" i staje się wykorzystywaną i wyśmiewaną posługaczką. Musi zamienić apartament i luksusowe stroje na nędzną izdebkę i łachmany. Dziewczynka zachowuje jednak odwagę i godność - dzięki tym cechom, a także dzięki gorącemu i czułemu sercu nadal jest nazywana księżniczką. Pewnego dnia do sąsiedniej kamienicy wprowadza się nowy lokator z hinduskim służącym...


Pinokio

    Carlo Collodi - Pinokio

    Opowieść o pajacyku, wystruganym z drewna. Nie był to jednak zwykły kawałek drewna i nie był to zwykły pajacyk, tylko nieznośny urwis imieniem Pinokio... Pinokio z powodu swojej lekkomyślności przeżywa wiele przygód, często dramatycznych, ale wreszcie zamienia się w prawdziwego, grzecznego, kochającego chłopca. Każdy kto chce się dowiedzieć dlaczego nie wolno kłamać i co może spotkać kogoś, kto nie słucha rad dobrych przyjaciół powinnien przeczytać tę baśń.


Baśnie

    Jakub i Wilhelm Grimm - Baśnie

    Zebrane i opracowane przez braci Grimm baśnie powstały w wyniku fascynacji folklorem niemieckim, jego mitami, opowieściami i wierzeniami. Oprócz prostej, opartej na ludowym stylu narracji, cechuje je nierzadko bądź to okrucieństwo przedstawianych zdarzeń, bądź też subtelność opisu i poetycka wrażliwość. Wzruszają, cieszą lub przerażają, ale zawsze niosą uniwersalne i pouczające przesłanie i ożywiają wyobraźnię czytelników w każdym wieku. W prezentowanym zbiorze zawarte zostały najsłynniejsze baśnie: Śnieżka, Tomcio Paluch, Śpiąca królewna, Jaś i Małgosia, Czerwony Kapturek i Kopciuszek.


O krasnoludkach i o sierotce Marysi

    Maria Konopnicka - O krasnoludkach i o sierotce Marysi

    Baśń, poruszająca najlepsze uczucia, budząca życzliwość ludzi, szacunek dla pracy i umiłowania piękna. Główne wątki książki - wzruszające dzieje sierotki Marysi i historię walki ubogiego chłopa Skrobka z ugorem - splotła poetka z baśniową wędrówką krasnoludków (istot sprzyjających dobrym poczynaniom i szlachetnym zamiarom), tworząc cudowną opowieść pełną dobroci, życzliwości i optymizmu.


Król Maciuś Pierwszy

    Janusz Korczak - Król Maciuś Pierwszy

    Chyba każdy chłopiec chociaż raz w życiu pragnął zostać królem. Ta historia opowiada właśnie o sytuacji - pozornie niczym z marzeń. Po śmierci starego króla, berło władzy przejmuje jego mały synek Maciuś. Jednak z każdym dniem panowania młodego władcy okazuje się, że rządzenie państwem to nic przyjemnego. Jest to codzienne nudne życie według ustalonych od wieków reguł oraz mnóstwo niezbyt przyjemnych obowiązków. Na dodatek Maciuś odnosi wrażenie, że ministrowie nie traktują go poważnie, ukrywając przed nim wiele istotnych spraw - choćby to, że jednocześnie trzy państwa wypowiedziały mu wojnę. W sekrecie przed całym dworem zaprzyjaźnia się z chłopcem z sąsiedztwa - Felkiem, z którym nierozpoznany wyrusza na front. Mimo że niebezpieczna wyprawa zakończyła się szczęśliwie, to dopiero początek kłopotów Maciusia... Smutna książka Korczaka pokazuje, jak trudno jest odnaleźć się w świecie dorosłych...


Spotkanie nad morzem

    Jadwiga Korczakowska - Spotkanie nad morzem

    Samolubna, wiecznie niezadowolona jedynaczka - dziewięcioletnia Danusia - spędza wakacje nad morzem, gdzie poznaje niewidomą dziewczynkę. Pod wpływem znajomości z nią zmienia swój stosunek do otoczenia. Elza natomiast zyskuje przyjaźń i nadzieję na odmianę życia, a może nawet... wyleczenie.


Chatka Puchatka

    Alan Alexander Milne - Chatka Puchatka

    Tytułowy bohater Miś o Bardzo Małym Rozumku jest ukochaną postacią lektur kilku już pokoleń. Nie on jeden zresztą. Czytelnicy uwielbiają także Prosiaczka, Królika, Kłapouchego, Kangurzycę z Maleństwem, a nawet Sowę Przemądrzałą i Tygryska - wszystkie ożywione zabawki powieściowego Krzysia zamieszkujące Stumilowy Las. Odbywają one po tym lesie wędrówki, odwiedzają siebie wzajemnie, prowadząc kompletnie absurdalne pogawędki. Powiedzonka wiecznie mającego ochotę na małe Conieco łakomego misia weszły do codziennego języka wraz z cała swoją nonsensownością i abstrakcyjnym humorem.


Antek

    Prus Bolesław - Antek

    Nowela Bolesława Prusa. Opowieść o losach nieprzeciętnie zdolnego chłopca, który w środowisku, w którym przyszło mu żyć (zacofana polska wieś), nierozumiany przez najbliższe otoczenie (matkę, chrzestnego, nauczyciela z wiejskiej szkółki), traktowany jest jak nicpoń i leń, nie może więc rozwijać swoich zdolności. Dlatego też opuszcza rodzinne strony, by w świecie szukać nauki i perspektyw rozwoju. Utwór o typowo pozytywistycznym przesłaniu, zakończony apelem do czytelnika o wspieranie podobnych Antkowi młodych ludzi ze wsi. Wykazuje konieczność edukacji wsi i walki z jej obyczajowym i cywilizacyjnym zacofaniem.


Wybór baśni polskich i obcych

    Wybór baśni polskich i obcych

    Książka jest kompletnym zbiorem podstawowych baśni, jakie powinien znać wzorowy czwartoklasista. Sięgając po ten wybór przekonasz się, że w krainie baśni nie istnieją żadne granice, bowiem przeniesiesz się w świat zamieszkany przez ulubieńców dzieci z różnych stron świata - od Skandynawii po Persję. Oczaruje Cię nasz rodzimy Pan Twardowski, odnajdziesz Kwiat paproci, a skandynawska baśń wyjaśni Ci Dlaczego woda morska jest słona. Wraz z francuskim księciem będziesz szukał Miłości trzech pomarańcz, a indiański wojownik Onowutakato pokaże Ci prerię. To tylko nieliczni bohaterowie, jacy pojawiają się na kartach tej książki. Najważniejsze jest, że każdy z nich chętnie podzieli się z Tobą zdobytą wiedzą, informacjami o wartościach cenionych w życiu i prawdach, którym należy być wiernym.