Baśnie

Hans Christian Andersen - Baśnie

Niezwykle piękne baśnie Hansa Christiana Andersena zachwycają i wzruszają dzieci nieomal całego świata. Przemawiają do wyobraźni i uczuć młodego czytelnika. Baśnie Andersena dają przeświadczenie, że pomyślne życie dostępne jest każdemu człowiekowi, który wykaże dużo uporu i wytrwałości w zmaganiach z przeciwnościami losu.

Anaruk chłopiec z Grenlandii

Czesław Centkiewicz - Anaruk chłopiec z Grenlandii

Opowieść o realiach życia, obyczajach oraz wierzeniach mieszkańców Grenlandii. Bohaterem utworu jest mały Eskimos, który od dzieciństwa przywykł do trudnej pracy myśliwego i egzystencji w warunkach polarnych. Jest to z najbardziej znanych utworów Czesława Centkiewicza - wieloletniego badacza bieguna północnego i uczestnika wypraw polarnych.

Dzieci Pana Astronoma

Wanda Chotomska - Dzieci Pana Astronoma

Utwór wprowadza czytelnika w świat planet i gwiazd, wyjaśnia kim był Kopernik, czym się różnią planety od gwiazd, co to jest Słońce i skąd się wzięły gwiazdozbiory. Wszystko to zostało napisane pięknym wierszem, nie pozbawionym elementów humoru.

Oto jest Kasia

Mira Jaworczakowa - Oto jest Kasia

Bohaterką opowiadania jest Kasia - wzorowa uczennica, ulubienica rodziców i dziadków. Jednak pewnego dnia wszystko się zmienia - w rodzinie pojawia się malutka siostrzyczka. Zazdrosna dziewczynka przeżywa bunt, staje się agresywna, popada w konflikty z kolegami i z domownikami, przestaje się uczyć. I dopiero ciężka choroba siostrzyczki, pozwala zrozumieć Kasi, jak bardzo kocha małą...

Klechdy domowe

Hanna Kostyrko - Klechdy domowe

Zbiór podań i legend związanych z różnymi miejscowościami oraz regionami Polski, w opracowaniu znanych autorów - zarówno klasyków literatury polskiej, jak i pisarzy współczesnych. Bohaterami podań są znane wszystkim postacie, m.in. Piast, król Popiel, Janosik czy Bazyliszek. Klechdy domowe to obszerny i urozmaicony skarbiec wiedzy o naszej przeszłości.

Kajtkowe przygody

Maria Kownacka - Kajtkowe przygody

Pełna humoru i ciepła opowieść o bocianie, zadomowionym w wiejskiej zagrodzie. Bocian Kajtek w zabawny sposób opisuje swoje przygody, przedstawiając jednocześnie gospodarskie zajęcia i życie ludzi na wsi.

Dzieci z Bullerbyn

Astrid Lindgren - Dzieci z Bullerbyn

Książka napisana w formie pamiętnika ośmioletniej dziewczynki Lisy, to interesująca kronika codziennego życia sześciorga dzieci, mieszkających w maleńkiej, szwedzkiej wiosce. Poznajemy ich zabawy, zwyczaje, radości i smutki, dzień powszedni oraz święta w kolejnych porach roku. Każdy najzwyczajniejszy dzień przedstawiony jest jak najciekawsza przygoda. Łowienie raków, chodzenie do szkoły, pielenie rzepy i Gwiazdka - wszystko staje się okazją do zabawy i umocnienia przyjaźni.

Awantura o Basię

Kornel Makuszyński - Awantura o Basię

Pełna humoru opowieść o losach osieroconej dziewczynki, którą zaopiekowali się obcy ludzie. Niezwykły optymizm i ufność tytułowej bohaterki sprawia, że jej opiekunowie - starzy, zgorzkniali samotnicy - odnajdują sens życia.

O psie, który jeździł koleją

Roman Pisarski - O psie, który jeździł koleją

Oparta na autentycznych wydarzeniach, wzruszająca opowieść o przyjaźni między psem a człowiekiem. Głównym bohaterem jest pies Lampo, który zginął ratując córkę zawiadowcy stacji.

O dwunastu miesiącach

Janina Porazińska - O dwunastu miesiącach

Baśń O dwunastu miesiącach opowiada o sierocie nękanej przez chciwą macochę. Biednej pasierbicy pomagają bracia - miesiące. I jak to zwykle w bajkach bywa - wszystko kończy się szczęśliwie. Treść baśni wzmacnia przekonanie oraz wiarę w dobroć i sprawiedliwość.

Ziarenka maku

Józef Ratajczak - Ziarenka maku

Zbiór poezji dla dzieci o różnorodnej tematyce, z wyraźną dominacją wierszy przyrodniczych, w których autor obrazowo przedstawił pory roku. Znajdziesz tu urocze wiersze o płynących obłokach, majowej burzy, śpiewającej ulewie, wakacyjnych marzeniach, kropli wody, starym kotku, makowym królewiczu i gałkankowych lalkach.

U złotego źródła

Stefania Wortman - U złotego źródła

Książka zawiera zbiór baśni polskich, których wyboru dokonała S. Wortman. Są tu utwory J. I. Kraszewskiego, H. Januszewskiej, J. Porazińskiej, E. Szelburg - Zarembiny, G. Morcinka. Tematyka baśni jest bardzo różnorodna, a morały z nich płynące dotyczą pochwały uczciwości, pracowitości, poświęcenia lub zwycięstwa dobra nad złem. W zbiorze znajdziesz między innymi baśnie: Złota studzienka, Czerwony żurpan, O Bartku doktorze, Żelazne trzewiczki, Kwiat paproci, Z chłopa król, O wężowej wdzięczności, O dwunastu miesiącach, Siostra siedmiu kruków, Szewczyk Dratewka, Szklana góra, Chłopiec z Perły Urodzony.