WYKAZ LEKTUR
Klasa 2

Klasa 2
Dziecię elfów

    Hans Christian Andersen - Dziecię elfów

    Jest to ciepła i wzruszająca opowieść o malutkiej dziewczynce - Odrobince. Dziewczynka została wykradziona z domu przez ropuchę, która chciała uczynić z niej żonę swego syna. Przed ożenkiem uratowały ją rybki. Zimą znalazła opiekę u myszy, a ta znów usiłowała wydać ją za kreta. Odrobinka musiałaby spędzić resztę życia pod ziemią. Na szczęście z kłopotów wybawiła biedne maleństwo jaskółka, zabierając dziewczynkę do ciepłych krajów. Tu spotkała króla elfów, który został jej mężem. Książka rozwija fantazję i służy kształtowaniu szlachetnych uczuć. Z całą pewnością przypadnie do gustu zarówno dzieciom jak i rodzicom.


Zaczarowana zagroda

    Alina i Czesław Centkiewiczowie - Zaczarowana zagroda

    Akcja opowiadania rozgrywa się na wschodnim wybrzeżu Antarktydy, gdzie grupa polskich polarników bada życie pingwinów. Zafascynowani mało znanymi ptakami naukowcy postanawiają zbadać szlaki ich wędrówek. Zapędzają pingwiny do lodowej zagrody, aby je zaobrączkować. Następnego dnia okazuje się jednak, że zagroda jest pusta.... W jaki sposób pingwinom udało się uciec? Wspaniała lektura, ukazująca serdeczny i opiekuńczy stosunek ludzi do przyrody.


Puc, Bursztyn i goście

    Jan Grabowski - Puc, Bursztyn i goście

    Puc i Bursztyn - dwa wiejskie pieski "rządzą" całym podwórzem. Puc jest starszy, więc pilnuje Bursztyna. Często zwraca mu uwagę na nieodpowiednie postępowanie i karci go. Razem z nimi w gospodarstwie Katarzyny mieszka kaczka Melańcia, kaczor Kasperek, kotka Imka oraz inne zwierzęta. Oba niesforne psy wiodą wesołe, pełne przygód życie, często jednak psocą i wyrządzają szkody. Lubią także bawić się z innymi psami pod studnią na rynku. Życie Puca i Bursztyna zmienia się po przybyciu gości z Warszawy: Mikada i Tiuzdeja. Miejskie pieski wychowane "na kanapie" nie znają smaku prawdziwego życia. Książka uczy małych czytelników serdecznego stosunku do zwierząt.


Wakacyjna przygoda

    Irina Guro - Wakacyjna przygoda

    Pewnego dnia pies Koli i Nastusi - Ławsan, pokąsał przechodzącego ulicą chłopca. Nazajutrz okazało się, że powodem agresywnego zachowania psa była choroba - wścieklizna. Pogryzionemu malcowi groziło poważne niebezpieczeństwo, jeśli w porę nie zostanie udzielona mu fachowa pomoc. Wszyscy stanęli przed bardzo trudnym zadaniem. Jak odnaleźć chłopca, o którym wiadomo tylko tyle, że ma na imię Grisza i był z ciocią Danią ubraną w chustę w piękne czerwone róże? O tym, jak zakończyła się ta historia przeczytacie w lekturze.


Przygody Filonka Bezogonka

    Goesta Knutsson - Przygody Filonka Bezogonka

    Książka opowiada o przedziwnych przygodach kotka, któremu szczur odgryzł ogon. Przypadek sprawił, że ten wiejski kotek trafił do miasta, gdzie stał się ulubieńcem dziewczynki o imieniu Birgitta. W mieście pozostaje w nie najlepszych stosunkach z kotami podwórkowymi, które zazdroszcząc mu serdeczności okazywanej przez ludzi podejmują różne próby zemsty. Lektura dostarcza okazji do kształtowania pozytywnych postaw w stosunku do osób odbiegających od ogólnie przyjętych wzorców.


Karolcia

    Maria Krüger - Karolcia

    Tytułowa bohaterka, pełna uroku i przedsiębiorczości, znajduje zaczarowany niebieski koralik, który spełnia wszelkie życzenia. Dzięki czarom Karolcia razem z ciocią fruwa taksówką i zatrzymuje się na trzecim piętrze domu towarowego, czyni się niewidzialną, tą samą właściwością obdarowuje swego kolegę, Piotrka. Dziewczynka staje wobec poważnych wyzwań: musi chronić koralik przed groźną czarownicą Filomeną oraz bronić ogrodu zabaw dziecięcych, który ma być przeznaczony pod budowę restauracji. Wraz z Piotrkiem dociera do prezydenta miasta i zjednuje go dla swej sprawy. Wreszcie, kiedy koralik już blednie, wyraża ostatnie życzenie: aby wszyscy mieszkańcy osiedla zrealizowali swoje marzenia. Dalsze przygody Karolci Maria Krüger opisała w książce pt. Witaj, Karolciu. Tym razem Karolcia i jej kolega przeżyją zabawne przygody dzięki czarodziejskiej niebieskiej kredce.


Bajki dla dzieci

    Iwan Kryłow - Bajki dla dzieci

    Bajki Kryłowa to krótkie wierszowane utwory, w których głównymi postaciami są zwierzęta i rośliny, czasem ludzie. Wyśmiewają ludzkie wady np. egoizm, krótkowzroczność, chciwość, zarozumialstwo, pychę, a wychwalają takie cnoty, jak: rozsądek, pracowitość oraz cierpliwość. Każda bajka zawiera morał, uczy o szkodliwości lub pożyteczności pewnych zachowań i przekazuje uczniom przestrogę lub wskazówkę postępowania w życiu.


Doktor Dolittle i jego zwierzęta

    Hugh Lofting - Doktor Dolittle i jego zwierzęta

    Pierwsza z cyklu książek o doktorze Dolittle i jego przyjaciołach. Do grona najważniejszych bohaterów, obok tytułowego doktora Dolittle, należą jego podopieczni i przyjaciele: papuga Polinezja, która nauczyła doktora mowy zwierząt, kaczka Dab-Dab, prosię Geb-Geb, małpka Czi-Czi, sowa Tu-Tu, pies Jip. Niezaradny życiowo doktor okazuje się energiczny wówczas, kiedy trzeba komuś pomóc, zwłaszcza zwierzętom, ale to one muszą dbać o jego interesy. Doktor zupełnie nie potrafi radzić sobie z gospodarstwem ani zapewnić środków do życia. Sytuacja ulega więc tu odwróceniu - to zwierzęta opiekują się doktorem, zapewniając mu wolność od trosk materialnych. Wszyscy podejmują wyprawę do Afryki na prośbę tamtejszych małp, wśród których wybuchła wielka zaraza. Podróż to okazja do wielu niebezpiecznych, ale także wesołych przygód.


Nie płacz, Koziołku

    Siergiej Michałkow - Nie płacz, Koziołku

    Wzruszająca opowieść o przyjaźni i poświęceniu. Nieposłuszny wobec rodziców koziołek podczas wielkiej ulewy zostaje uwięziony na małej wysepce. Głodny i przemarznięty, drży w obawie przed grasującą po okolicy bandą wilków. Prosi o pomoc przepływającą obok świnkę, spotyka się jednak z jej odmową. Kiedy malec traci nadzieję na wyjście z opresji, na ratunek spieszą mu wierni przyjaciele. W solidarnej akcji ratunkowej biorą udział różne zwierzęta. Koziołek poznaje wartość przyjaźni oraz współpracy i na zawsze zapamiętuje, że należy słuchać rodziców.


Kubuś Puchatek

    Alan Aleksander Milne - Kubuś Puchatek

    Chyba każdy z nas wie, kim są mieszkańcy Stumilowego Lasu. Przyjaciele Krzysia - Kubuś Puchatek, towarzyszący mu jak cień Prosiaczek, osioł Kłapouchy, Królik, sowa Przemądrzała, Kangurzyca i jej Maleństwo oraz rozbrykany Tygrysek bawią nas swoimi sympatycznymi, pełnymi ciepła i humoru przygodami.


Bajki

    Charles Perrault - Bajki

    Najpopularniejsze bajki Charlesa Perraulta w znakomitym przekładzie Hanny Januszewskiej. W zbiorze znajdziemy Śpiącą Królewnę, Czerwonego Kapturka, Kota w butach, Kopciuszka, Knypsa z Czubkiem, Paluszka, Oślą Skórkę i Wróżki.


Szewczyk Dratewka

    Janina Porazińska - Szewczyk Dratewka

    Opowieść o biednym szewczyku, który wędrując po świecie często spotyka potrzebujących i nigdy nie pozostaje wobec nich obojętny. Pomaga mrówkom usypać mrowisko, pszczołom naprawia zniszczoną barć, a z kaczkami dzieli się ostatnim kawałkiem chleba. W końcu trafia do zamku, w którym zła czarownica więzi piękną dziewczynę. Dzielny szewczyk postanawia pannę uwolnić. Z pomocą przychodzą mu ci, którym on wcześniej okazał dobre serce. Czy wspólnie pokonają czarownicę i wybawią dziewczynę z niewoli?


Idzie niebo ciemną nocą

    Ewa Szelburg-Zarembina - Idzie niebo ciemną nocą

    Idzie niebo ciemna nocą to zbiór pięknych wierszy ukazujących pełen tajemnic dziecięcy świat, w którym wszystko jest możliwe. Można porozmawiać z krasnoludkami, spotkać czarodzieja, odwiedzić królewnę, przyjrzeć się z bliska zwierzętom oraz zachwycić niezwykłością przyrody. Poetka przekazuje młodym czytelnikom, jak ważna jest wrażliwość na świat, piękno przyrody oraz przeżycia drugiej osoby.


Słoń Trąbalski

    Julian Tuwim - Słoń Trąbalski

    Zbiór szesnastu wierszy o bardzo urozmaiconej tematyce. Są tu między innymi wiersze: Słoń Trąbalski, Bambo, Gabryś, O Grzesiu kłamczuchu i jego cioci, Kapuśniaczek, Abecadło, W aeroplanie. Bohaterem pierwszego z wymienionych wierszy jest słynny Słoń Trąbalski. Posiadał on wszystkie walory prawdziwego słonia - był wielki, miał kły oraz trąbę, którą potrafił wspaniale kręcić. Wszystko w nim było słoniowe, oprócz pamięci. Jego problemy z pamięcią okazały się powodem wielu zabawnych zdarzeń, o których dowiecie się z książeczki.